Ministerstwo Finansów planuje zmiany prawne

 

Jak donosi „Rzeczpospolita”, już wkrótce Urząd Skarbowy będzie mógł sprzedać rzeczy dłużników na aukcjach internetowych za pomocą platform, takich jak Allegro czy OLX. Zmiany prawne przygotowywane przez Ministerstwo Finansów w nowelizacji postępowania egzekucyjnego dotyczące nowej odsłony akcji elektronicznych spotkały się z pozytywną opinią ekspertów.

– To ciekawe rozwiązanie. Ma pozwolić urzędnikom skarbówki na prowadzenie licytacji elektronicznej, w drodze aukcji na portalach typu Allegro lub OLX. Wybór platformy, na której będzie przeprowadzana licytacja, ma się odbywać poza trybem przepisów o zamówieniach publicznych, przy kwotach licytacji ograniczonych do 30 tys. euro – ocenia radca prawny, doradca podatkowy i partner w kancelarii w Accreo Michał Roszkowski.

Co więcej, zmiany prawne przygotowywane przez Ministerstwo Finansów w nowelizacji postępowania egzekucyjnego umożliwią wszczęcie egzekucji bez konieczności doręczenia dłużnikowi tytułu wykonawczego, a jedynie dzięki faktyczne zajęciu pojazdu czy wpisowi do hipoteki. Przepisy mają służyć „przede wszystkim do ścigania nierzetelnych dłużników”.

– Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w obecnym kształcie, do wszczęcia egzekucji wystarczy podpisanie protokołu zajęcia ruchomości czy wpis w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji, a nawet samo złożenie wniosku o wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości do zbioru dokumentów. Mogę sobie wyobrazić, że urzędnik dokona zajęcia auta na parkingu pod sklepem czy nawet komórki dłużnika, nie ruszając się zza swojego biurka. To samo przy wpisie do hipoteki – komentuje zmiany prawne doradca podatkowy i wspólnik w kancelarii Musiał i Partnerzy Krzysztof Musiał.

kup artykuly platne