Poseł Jacek Sasin nie chce rozwiązań nieakceptowanych przez mieszkańców

   • Wiązany z ustawą o warszawskiej metropolii poseł odpowiadał na pytania dot. referendów
  • Zapewnił, że kontrowersyjne prawo może jeszcze zostać wycofane
  • Jest to zależne od wyniku konsultacji i referendów w poszczególnych gminach 

Sasin pytany w TVN24, czy projekt ustawy metropolitalnej autorstwa PiS zostanie wycofany, jeśli mieszkańcy w ramach konsultacji opowiedzą się przeciwko niej, odpowiedział, że „jeśli okaże się, że są duże wątpliwości, że potrzeba jeszcze dalszych rozmów, doprecyzowania, to oczywiście, że tak”.

– Żadne rozwiązania, które nie będą akceptowane przez mieszkańców nie będą forsowane – dodał.

Zaznaczył, że konsultacje w tej sprawie zakończyły się w niedzielę, ale nie zna jeszcze ich wyników.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL.

W gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27% mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Referenda organizują kolejne podwarszawskie gminy; w maju i czerwcu głosowania odbędą się w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie i Michałowicach.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl