IMGW wydaje ostrzeżenie pierwszego stopnia

 

Zgodnie z ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), niemal w całej Polsce mogą wystąpić burze i intensywne opady deszczu. Co więcej, w woj. wielkopolskim i łódzkim możliwy jest gwałtowny wzrost stanu wód na rzekach.

Ostrzeżenie przed burzami nie dotyczy jedynie województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego, a także zachodniej części Mazowsza. Pozostałe tereny Polski obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Jak wyjaśnia IMGW, można tam spodziewać się zatem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ponadto w miejscach, w których występuje ostrzeżenie meteorologiczne, można się spodziewać m.in. utrudnień w ruchu drogowym.

IMGW informuje również, że w związku z opadami deszczu prognozowanymi w Wielkopolsce i woj. łódzkim możliwy jest wzrost stanów wód na obszarze dopływów Warty. Mogą one osiągnąć strefę stanów wysokich, zwłaszcza na małych ciekach i w terenach zurbanizowanych.

Źródło: