Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci

 

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przeanalizowała problem fałszywych sklepów internetowych. Jak się okazało, zauważono co najmniej 97 przypadków fake shopu, za pomocą których podszywano się pod znane marki lub przyciągano klientów atrakcyjnymi cenami produktów. Eksperci ostrzegają, że obecnie ideą fałszywych sklepów internetowych nie jest już brak wysyłki towaru, ale zdobycie danych osobowych, takich jak dostęp do konta bankowego.

Jak radzą eksperci, powinniśmy zachować ostrożność zwłaszcza wówczas, gdy sklep internetowy ma na stronie błędy językowe, podaje siedzibę pod nieistniejącym adresem, wyłącza komentarze czy wymaga do rejestracji szczegółowych danych osobowych.

– Pamiętajmy, że w celu skutecznego zakupu w sieci zazwyczaj wykonujemy kilka powtarzalnych kroków: rejestracja, logowanie, potwierdzanie mailem, logowanie do bankowości, śledzenie przesyłki. W całym procesie istnieje potencjalnie wiele miejsc, gdzie atakujący może spróbować podesłać coś „złośliwego” ofierze. Celem przestępcy jest uzyskanie dostępu do naszej bankowości internetowej i wytransferowanie środków w zaplanowane przez siebie miejsce – ostrzega dyrektor ds. Komunikacji Zewnętrznej i PR NASK Bartosz Loba.

Ostrożność warto zachować również przy bardzo atrakcyjnych cenach produktów, zwłaszcza obejmujących cały asortyment lub jego większość. Ważnym wyznacznikiem są również opinie innych kupujących.

– Jeśli mamy do czynienia z miejscem, gdzie zakupy robimy pierwszy raz, warto poszukać bliższych informacji o sprzedawcy za pomocą wyszukiwarki. Jeśli były już jakieś osoby poszkodowane, bardzo prawdopodobne, że podzieliły się informacją o tym na forach internetowych – radzi radca prawny Piotr Grzelczak z Kancelarii Radców Prawnych GFP Legal.

kup artykuly platne