Jak przewozić dziecko w samochodzie?

 

Jak wynika z badań Amerykańskiej Akademii Pediatrii, bezpieczna jazda w samochodzie jest możliwa dzięki jak najdłuższemu przewożeniu dzieci w odpowiednio dobranych fotelikach tyłem do kierunku jazdy. Tymczasem z raportu Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Ruchu w Monachium wynika, że na 2030 przebadanych fotelików w Polsce zaledwie 105 nie wzbudziło wątpliwości ekspertów.

infoplanet wydarzenia polska w foteliku bezpiecznie grafika

– Korzystanie z odpowiedniego fotelika samochodowego zmniejsza ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka o ponad 70 %. Tymczasem z badań statystycznych prowadzonych podczas inspekcji wynika, że 70% fotelików jest nieprawidłowo montowanych oraz zapinanych, zaś wiele dzieci jest przedwcześnie sadzanych przodem do kierunku jazdy. Inne najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczą dostosowania do wymiarów i masy dziecka – mówi Sławomir Molak z Ogólnopolskiej Inspekcji Fotelików.

Jak wyjaśniają eksperci, najbezpieczniejsze jest montowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy. Wówczas głowa, szyja i kręgosłup dziecka są chronione przez skorupę fotelika, która absorbuje znaczną siłę uderzenia i chroni najbardziej wrażliwe części ciała. Jednak nawet, dzieci jeżdżą już przodem do kierunku jazdy, powinny dalej korzystać z fotelika samochodowego.

kup artykuly platne