Prezydent weźmie udział w debacie wysokiego szczebla

 

Wzmacnianie prawa międzynarodowego oraz prewencja, jako idea wczesnego ostrzegania przed konfliktami będą głównymi priorytetami niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – uważa politolog z Uczelni Łazarskiego dr Spasimir Domaradzki.

W czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w debacie otwartej wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Debata będzie pierwszą okazją po objęciu niestałego członkostwa do zabrania głosu przez Polskę w RB na szczeblu głowy państwa.

1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w RB ONZ. Zasiada tam po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71, 1982-83 oraz latach 1996-97.

"Priorytety, które zadeklarowała Polska bardzo wyraźnie wskazują gdzie będą główne akcenty. Pierwszy to przestrzeganie prawa międzynarodowego, drugi to sprawa prewencji" – zaznaczył dr Domaradzki.

Jego zdaniem, Polska będzie próbowała wzmacniać istniejący ład międzynarodowy. "Jesteśmy świadkami całkiem świadomych prób podważania tego ładu. Zarówno konflikt na Ukrainie, działalność Rosji na arenie międzynarodowej, szczególnie w Syrii, jak też kwestionowanie zasadności działań społeczności międzynarodowej jako objaw hipokryzji Zachodu, są aspektami, które do dużego stopnia próbują zdemontować istniejący system bezpieczeństwa międzynarodowego" – powiedział politolog.

Według niego, "jest to gra do pewnego stopnia zrozumiała biorąc pod uwagę aspiracje niektórych przywódców na arenie międzynarodowej szczególnie Rosji, ale nie tylko. W tym kontekście rola Polski wydaje się poniekąd, jako obrońcy ładu międzynarodowego" – mówił dr Domaradzki.

W jego ocenie, "idea prewencji będzie zmierzała do tego, żeby znaleźć formułę łatwiejszego, wczesnego ostrzegania przed konfliktem; łagodzeniem ich skutków na miejscu i u podstaw, a nie później, gdy te problemy zaczynają stawać się globalnymi" – podkreślił politolog.

Jak zaznaczył niestałe członkostwo w RB ONZ stwarza Polsce możliwość "tworzenia koalicji, które mogą być pomocne w innych formatach polityki zagranicznej".

Politolog uważa, że po czwartkowym udziale prezydenta Andrzeja Dudy w debacie podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ "można spodziewać się, że będzie to kolejna możliwość podkreślenia polskich priorytetów".

W Radzie Bezpieczeństwa w 2018 r. Polska będzie zasiadać z pięcioma stałymi członkami – Rosją, Chinami, USA, Wielką Brytanią i Francją – oraz członkami wybranymi w drodze głosowania: Etiopią, Gwineą Równikową i Wybrzeżem Kości Słoniowej – reprezentantami Afryki; dwoma państwami z Ameryki Łacińskiej: Boliwią i Peru; dwoma krajami reprezentującymi państwa azjatyckie i arabskie: Kazachstanem i Kuwejtem, a także dwoma przedstawicielami Europy Zachodniej: Holandią i Szwecją.


Źródło: