Mateusz Morawiecki o fikcyjnych fakturach

   • Minister Morawiecki ujawnił informacje dotyczące masowego wystawiania fikcyjnych faktur
  • Zdaniem wicepremiera prowadziło to do znacznego zawyżania dynamiki wzrostu PKB
  • Sprawdź, jak stworzono mechanizm karuzeli VAT 

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ujawnił informacje dotyczące masowego wystawiania fikcyjnych faktur sprzedaży na eksport w ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL. Zdaniem wicepremiera prowadziło to do znacznego zawyżania dynamiki wzrostu PKB.

– Dziś już wiemy, że co najmniej 20 czy nawet 30 mld eksportu, w roku 2014 i 2015 to był eksport fikcyjny, eksport na puste faktury VAT. To znaczy, że de facto wzrost gospodarczy w roku 2014-2015 był zdecydowanie przeszacowany w górę – powiedział Morawiecki w „Wiadomościach" TVP.

Istotą procederu miał być mechanizm karuzeli VAT. Do wyłudzania zwrotu podatków wykorzystywano opodatkowany zerową stawką towar, który miał być wywożony zagranicę. Jak jednak wynika z ustaleń ministerstwa, produkty nie trafiały do zakładanego miejsca. Mimo to zwrot VAT uzyskiwano. Do incydentów miało dochodzić zwłaszcza w branży telefonów komórkowych, których Polska była jednym z największych eksporterów.

Morawiecki zastrzegł jednak, że trudno wskazać dokładny procent przeszacowania PKB.

– Ten rachunek aż tak prosto nie działa. Ale zachęcałbym tych ekonomistów, którzy tak bardzo chwalą wzrost gospodarczy w latach 2013-2015, żeby dobrze się przypatrzyli temu zjawisku. Bo wiem już z całą pewnością, że niestety znaczna część eksportu wtedy (...) to eksport fikcyjny, którego w ogóle nie było. A więc mierzymy się względem wartości, które są wartościami błędnymi. Mam nadzieję, że GUS, Eurostat i ekonomiści dobrze to oszacują – dodał.