Tworzenie i odnowienie terenów zielonych w celu poprawy jakości życia mieszkańców

   • W czwartek burmistrz Świebodzic podpisał umowę na odnowę terenów zielonych
  • Gmina otrzymała na realizację dotację w wysokości ponad 3 mln zł
  • Nowatorski projekt obejmuje 19 hektarów terenu 

W czwartek, 30 marca, w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz podpisał umowę na realizację projektu odnowy terenów zielonych w mieście. Gmina otrzymała na realizację dotację w wysokości ponad 3 mln zł.

„Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zielonych w celu poprawy jakości życia mieszkańców” – tak brzmi nazwa tego nowatorskiego projektu, obejmującego 19 hektarów terenu. Jest to 12 wytyczonych, na nowo zaprojektowanych obszarów, w tym przywrócenie do właściwej funkcji i rewitalizacja stawu Warszawianka, budowę Parku Sportowego na Osiedlu Piastowskim, odnowienie i zagospodarowanie skwerów przy ul. Świdnickiej i Wiejskiej, a także dawnego cmentarza na ul. Jeleniogórskiej. Przybędzie w naszym mieście wiele nowych, zielonych miejsc, w których będzie można wypoczywać i miło spędzić czas.

 

Świebodzicki projekt został doceniony jako jedyny, zgłoszony z Dolnego Śląska. Dofinansowanie dostało tylko 7 projektów w kraju. Umowę w imieniu Gminy Świebodzice podpisali: Burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Luiza Gass-Sokolska, Skarbnik Miasta. W podpisaniu aktu z estrony NFOŚiGW uczestniczył Jarosław Roliński Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi oraz Joanna Gorbaszewicz, główny specjalista tego departamentu.

Pierwsze przetargi na realizację projektu ruszą już pod koniec kwietnia. W tym roku planowana jest rewitalizacja: skweru przy ul. Świdnickiej, Parku Miejskiego, trasy spacerowej przy ul. Wiejska, wzdłuż rzeki Pełcznicy, skwer przy. ul. Wiejskiej naprzeciwko Śnieżki, park historyczny przy ul. Łączna, boisko Sportowe w Cierniach.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd