Lepsze zrozumienie wydarzeń w obozie

 

Lekcję internetową, która przygotowuje młodzież i nauczycieli do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz, udostępniło na swojej witrynie internetowej Muzeum Auschwitz – podała w czwartek placówka. Przygotowali ją nauczyciele Monika Witalis-Malinowska i Adam Musiał.

„Chcieliśmy przygotować lekcję, która byłaby napisana językiem odpowiednim dla uczniów w wieku 13-14 lat, czyli najmłodszych odwiedzających Miejsce Pamięci. Metodyka opiera się na krótkich opisach najważniejszych wydarzeń, elementów ideologii i historii III Rzeszy, obozów koncentracyjnych i Holokaustu. Podstawowy zestaw faktów wzbogacony o osobiste relacje świadków pozwoli lepiej zrozumieć podczas wizyty w Miejscu Pamięci to, co wydarzyło się w Auschwitz” – poinformowała szefowa działu e-learningu w Centrum Edukacji Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Lekcja składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia podstawowe informacje dotyczące ideologii nazistowskiej: w jaki sposób Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników doszła do władzy w Niemczech, jak przebiegało tam ograniczenie demokracji i likwidacja przeciwników politycznych, a także jak eskalowały przepisy antysemickie.

W drugiej części opisane są pojęcia "aresztu ochronnego" w III Rzeszy, powstanie pierwszych obozów koncentracyjnych, przyczyny założenia Auschwitz jako obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych, a także realia egzystencji w nim. „Umieściliśmy fragmenty relacji byłych więźniów Auschwitz, w których opowiadają o przemianie w więźnia, odzieży obozowej, warunkach mieszkalnych, brutalnym traktowaniu, niewolniczej pracy, głodzie, chorobach, czy pseudomedycznych eksperymentach” – powiedziała Juskowiak-Sawicka.

Ostatnia część poświęcona jest Zagładzie Żydów dokonywanej przez Niemców w okupowanej Europie, w tym w obozie Auschwitz, który jest symbolem Holokaustu. Odrębny rozdział poświęcony jest eksterminacji Romów i Sinti.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, działające przy Muzeum, udostępniło lekcję „Przygotowanie do wizyty w Auschwitz” pod adresem http://lekcja.auschwitz.org/31_przygotowanie_do_wizyty_pl/. Dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jej powstanie finansowo wsparło holenderskie MSZ.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Prowadzi szereg zajęć skierowanych do uczniów, studentów i nauczycieli. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcje, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 r. Obecnie jest ona dostępna m.in. w języku arabskim i perskim.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 140-150 tys. Polaków, z których połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Źródło: