Uratowała internetową znajomą od śmierci

 

15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą internetową znajomą przed popełnieniem samobójstwa. O planach wirtualnej koleżanki świadczył wpis w internecie.

– 16-latka na jednej z internetowych grup dyskusyjnych umieściła wpis, z którego mogło wynikać, że ma problemy natury emocjonalnej. Czujna dziewczyna z Jasienicy wykazała się empatią, ponadprzeciętną wrażliwością i rozsądkiem. Nawiązała rozmowę z wirtualną koleżanką. Krótka rozmowa utwierdziła ją w przekonaniu, że internetowa znajoma potrzebuje pomocy, ponieważ otwarcie wyznała, że zamierza ze sobą skończyć – relacjonowała rzecznik bielskich policjantów Elwira Jurasz.

Swoimi obawami 15-latka podzieliła się ze szkolnym pedagogiem, który zgłosił przypadek wirtualnej koleżanki policjantom.

– Śledczy wkroczyli do działania, by ustalić, kim jest internautka. Pomagała im 15-latka, która podtrzymywała rozmowę z wirtualną koleżanką. Policjanci instruowali ją, w jaki sposób dyskretnie prowadzić dialog, aby uzyskać potrzebne dane, a jednocześnie nie zniechęcić rozmówczyni. W tym czasie ustalono personalia oraz adres dziewczyny. Okazało się, że jest to 16-letnia mieszkanka Świdnicy. Na jaw wyszło, że nastolatka miała problemy z depresją. Zażyła tabletki, próbując odebrać sobie życie. Trafiła do szpitala pod fachową opiekę lekarską – mówi Jurasz.

Jak podkreśliła rzecznik bielskich policjantów, pomoc dla internautki to wynik empatii 15-latki.

– Kto wie, jakby zakończyła się ta historia, gdyby nie wnikliwość i odpowiedzialność dziewczynki z Jasienicy. Na pochwałę zasługuje także postawa pedagog szkolnej, która nie zbagatelizowała sprawy i poważnie potraktowała wątpliwości uczennicy. Dzięki temu śląscy i dolnośląscy mundurowi już po niespełna trzech godzinach od zgłoszenia sprawy pomogli dziewczynie, mimo że początkowo znany był tylko jej internetowy pseudonim – oceniła Jurasz.

Źródło: