Spotkanie z marszałkiem województwa pomorskiego, wojewodą pomorskim i prezydentem

   • Gdańsk jest kandydatem do organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku
  • O tym, czy zostanie gospodarzem, zdecyduje Zgromadzenie w połowie tego roku
  • Obecnie na trzydniowej wizycie roboczej przebywa delegacja ONZ 

Gdańsk jest kandydatem do organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24) w 2018 roku. O tym, czy Szczyt zostanie zorganizowany w mieście, zdecyduje Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych w połowie tego roku. Obecnie w Gdańsku na trzydniowej wizycie roboczej przebywa delegacja ONZ, by sprawdzić, jak miasto jest przygotowane do organizacji światowego spotkania na rzecz m.in. ochrony klimatu.

Delegacji ONZ towarzyszą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, którzy współorganizowali poprzednie dwa Szczyty Klimatyczne odbywające się w Polsce: w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

 

Zagraniczni goście podczas wizyty w naszym mieście mieli okazje zapoznać się m.in. z bazą hotelową regionu (w 2018 roku do dyspozycji gości będzie łącznie blisko 37 500 miejsc hotelowych kategoryzowanych i niekategoryzowanych), jego komunikacją (zarówna nowoczesną komunikacją miejską w Gdańsku, jak i SKM oraz możliwościami dojazdu do Gdańska drogą lądową, morską i powietrzną) oraz miejscem, w którym Gdańsk chciałby organizować Szczyt Klimatyczny za dwa lata, czyli terenem Międzynarodowych Targów Gdańskich i Stadionu Energa. Przedstawiciele miasta i jednostek miejskich przedstawili gościom zalety i możliwości organizacyjne naszego miasta (przypominając m.in. świetną organizację podczas UEFA Euro 2012 roku), odpowiedzieli także na pytania delegatów ONZ dotyczące m.in. bazy hotelowej, organizacji transportu podczas trzytygodniowego szczytu (przypomnijmy – odbywającego się w grudniu) i wydarzeń odbywających się w tym czasie w naszym mieście. Zostali także oprowadzeni po terenie MTG i Stadionu oraz odwiedzili Ergo arenę na granicy Gdańska i Sopotu.

 

Z delegacją ONZ spotkał się także w Europejskim Centrum Solidarności marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz prezydent Paweł Adamowicz.

– Występujemy tu dzisiaj wspierani przez potencjał i zasoby całej gdańskiej metropolii. Dlatego też nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że jeśli powierzycie nam Państwo zaszczyt organizacji COP24, dajemy rękojmię sukcesu – powiedział prezydent Gdańska. – Idea organizacji tak prestiżowego wydarzenia znalazła poparcie wśród pozostałych największych graczy naszego regionu. Pomysł wspierają zarówno marszałek województwa pomorskiego, jak też prezydenci Gdyni i Sopotu. Obecność na spotkaniu z delegacją ONZ wojewody Wojciecha Drelicha wymownie świadczy o tym, że możemy dodatkowo liczyć na wsparcie rządu oraz podległych mu służby.

– Wiemy w Gdańsku, nie tylko jak przygotować wydarzenia ale też, jak budować wokół niego atmosferę, zainteresowanie i życzliwość mieszkańców. Jak sprawić, aby stali się oni częścią imprezy, poczuli potrzebę wspierania organizatorów i pomagania samym uczestnikom. Niemal każdy Gdańszczanin stanie się wolontariuszem COP24 pomagając uczynić z miasta strefę „COP freandly” – podkreślał prezydent Adamowicz. – Dla przyszłości naszej planety niezmiernie ważna jest edukacja młodego pokolenia. Właśnie dlatego planujemy zaangażowania uczniów gdańskich szkół, dla których będzie to okazja do upowszechnienia wiedzy o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd