Nazarbajew spotka się z Dudą i Szydło

Prezydent Kazachstanu rozpoczął właśnie dwudniowy pobyt w Warszawie. W planach wizyty są rozmowy o współpracy gospodarczej i polityce wschodniej z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beata Szydło.

Wizycie Nursułtana Nazarbajewa towarzyszy Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, podczas którego planowane jest podpisanie szeregu umów handlowych. Dotyczyć mają one przede wszystkim polskiej branży spożywczej oraz elektromaszynowej.

– Mamy nadzieję, że to otworzy szanse naszym przedsiębiorcom na inwestycje w Kazachstanie i na eksport do tego kraju – powiedział Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju.

Eksperci zgadzają się, że Kazachstan to jeden z najbardziej perspektywicznych i najbardziej chłonnych rynków w Azji. Polska nie może przegapić swojej szansy, aby zdobyć tam silną pozycję.

Jednak nie wszyscy podchodzą do wizyty Nursułtana Nazarbajewa z podobnym entuzjazmem. Wspólnota Kazachska organizuje pikietę przeciwko łamaniu praw człowieka .

– Polska powinna upomnieć się o los Kazachów – mówi Balli Marzec, przedstawicielka stowarzyszenia. – Przeżarty korupcją reżim Nursułtana Nazarbajewa ogranicza swobody obywatelskie, a przeciwników wtrąca do więzień.

Przyjmowanie prezydenta Kazachstanu w Polsce działacze Wspólnoty Kazachskiej nazywają „niepotrzebną nobilitacją”.