Wiceprzewodniczący KE na spotkaniu z Morawieckim

 

Dziś w Warszawie dojdzie do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej (KE) Fransem Timmermansem. Odbędzie się ono na prośbę Timmermansa i będzie dotyczyć stanu praworządności i skutków reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości

To, jaki może być wynik rozmów, trudno prognozować. Jak kilkakrotnie podkreślał polski rząd, w ostatnich tygodniach w zakresie wymiaru sprawiedliwości zostały wprowadzone zmiany ustawodawcze, które miały umożliwić pozytywny przebieg rozmów z KE w sprawie praworządności. Dialogowi Brukseli i Warszawy nie sprzyja jednak atmosfera po podjęciu przez KE kolejnego kroku – decyzji o zorganizowaniu formalnego wysłuchania Polski.

– Z jednej strony KE informuje o dialogu i Timmermans zapowiada wizytę w Warszawie, z drugiej KE robi krok do przodu w procedurze art. 7 traktatu. To taka gra Timmermansa, w której chce on sprowokować polski rząd. Trudno powiedzieć, czy ta wizyta jest w stanie przynieść jakikolwiek przełom, biorąc pod uwagę ostatnie działania KE w sprawie praworządności w Polsce – skomentował wizytę unijny dyplomata w Brukseli.

Do poniedziałkowego spotkania z Timmermansem szef polskiego rządu odnosił się sceptycznie.

– Trzeba przygotować się na długą podróż, bo my pokazaliśmy, że walczymy o nasze racje i że z tej drogi nie zejdziemy w bardzo ważnych reformach podatkowych, wymiaru sprawiedliwości. Dlatego ja się cudów nie spodziewam, ale próbujemy znaleźć jakąś przynajmniej małą nić porozumienia – mówił Morawiecki.

Źródło: