MON stawia na bezpieczeństwo informatyczne

 

Szef MON Mariusz Błaszczak powołał nowy cybernetyczny komponent polskiej armii – wojska obrony cyberprzestrzeni, którego pełnomocnikiem został płk Karol Molenda. W związku z rozbudowaniem sił zbrojnych w tym roku ma również powstać szkoła podoficerska łączności i informatyki, liceum informatyczne przy WAT, a także komponent cybernetyczny w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT). Siły Obrony Cyberprzestrzeni – docelowo: wojska obrony cyberprzestrzeni, będą odpowiedzialne za budowanie świadomości operacyjnej w cyberprzestrzeni i powstaną na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych.

– Tworzymy nową strukturę, będzie ona stanowić połączenie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Żeby ta struktura dobrze funkcjonowała, kluczowi są ludzie – pełnomocnik, ale również ci wszyscy, którzy będą tworzyli wojska obrony cyberprzestrzeni. Tworzymy komponent cyber w WOT, tak żeby ci, którzy pracują w firmach informatycznych – są profesjonalistami, mają wysoką pozycję na rynku – mogli przystąpić do WOT, stać na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – wyjaśniał minister MON Mariusz Błaszczak w czasie konferencji „Cyber.mil.pl – Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej”.

Jak komentował decyzję MON wiceminister Tomasz Zdzikot, bezpieczeństwo cybernetyczne to nie problem „wymiaru krajowego, ale wyzwanie globalne”. Jako przykład posłużyły mu dane USA udowadniające wzrost liczby zagrożeń w cyberprzestrzeni, w tym dotyczących bezpieczeństwa państwowego, a także raporty ABW z 2017 roku, w którym spośród ponad 28 tys. zgłoszonych potencjalnych zagrożeń w cyberprzestrzeni potwierdziło się niemal 6 tys.

– Dzisiaj zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa narodowych sieci i systemów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo. Warto podkreślić, że to nie jest rewolucja. To coś, co możemy określić uporządkowaną ewolucją zdolności sił zbrojnych i resortu obrony do działania w cyberprzestrzeni – przekonywał wiceminister MON.

kup artykuly platne