Komisja Europejska ogłosiła finalistów do tytułu

   • Komisja Europejska ogłosiła finalistów do tytułu Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku
  • Wśród wyróżnionych miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców nie ma Wrocławia
  • Do dalszych starań zakwalifikowały się Ghent, Lahti, Lizbona, Oslo i Tallin 

Ghent, Lahti, Lizbona, Oslo i Tallin to miasta, które zakwalifikowały się do dalszych starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Wiadomo więc już, że w 2019 roku nie będzie nią Wrocław. Jak zapowiadają władze miasta, o tytuł postarają się w kolejnej edycji. Jednak niektóre z przykładów doskonałych rozwiązań zawartych w aplikacji Wrocławia, złożonej w tegorocznym konkursie, zostały wybrane do raportu Komisji Europejskiej o dobrych praktykach. Prace nad raportem są obecnie na ukończeniu i zostanie on opublikowany w odpowiednim czasie na stronie internetowej Zielonej Stolicy Europy.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany przez Komisję Europejską od 2010 roku. Otrzymuje go jedno miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców jednego z państw członkowskich i kandydujących Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kandydatów ocenia się m.in. pod kątem ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości wody, gospodarowania terenami zielonymi czy ekoinnowacji.

– Jak zapowiadałem, złożymy aplikację w przyszłym roku. Jeszcze lepszą! – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. – Najważniejsza jest jednak pozytywna atmosfera wokół wspólnych działań podnoszących jakość życia we Wrocławiu. Chcemy zieleń, czystość powietrza i ciszę wprowadzić w myśli i życie wrocławian. Chcemy być miastem Zielonej Kultury i będziemy nim! – mówi prezydent.

Powołany do realizacji założeń „zielonego” miasta Departament Zrównoważonego Rozwoju od zaraz rozpocznie prace nad udoskonaleniem aplikacji, ale przede wszystkim zrealizuje zadania prośrodowiskowe i podnoszące jakość życia mieszkańców. Kolejnym na liście zadań jest powołanie Ogrodnika Miejskiego.

– Zadaniem ogrodnika miejskiego będzie wyznaczanie priorytetów dla rozwoju architektury krajobrazu. Będzie pracował w terenie i przede wszystkim z mieszkańcami – tłumaczy Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego. Przedstawienie ogrodnika miejskiego nastąpi do 15 maja, czyli do „zimnej Zośki”, daty znanej każdemu ogrodnikowi.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd