Wizyta premiera Estonii w Warszawie

 

Od oficjalnego powitania w kancelarii premiera przed godz. 9 we wtorek rozpoczęło się spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Estonii Juri Ratasem, który przebywa z wizytą w Warszawie.

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, szefowa polskiego rządu podczas rozmów z premierem Ratasem poruszy wątki dotyczące zarówno współpracy regionalnej, jak również europejskiej.

Wśród tematów spotkania będą także sprawy dotyczące pracowników delegowanych, aktualnej polityki migracyjnej UE czy budowy drożnych szlaków komunikacyjnych w regionie, tj. Rail Baltica i Via Carpatia.

Rzecznik rządu dodał, że w czasie rozmów premierów Polski i Estonii nie zabraknie tematów związanych z cyberbezpieczeństwem. "Budowa nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki opartej o technologie cyfrowe i swobodny przepływ danych to kluczowe sprawy, które w ostatnim czasie mocno absorbują zarówno Polskę, jak i Estonię" – zaznaczył Bochenek.

Jego zdaniem spotkanie to należy także traktować jako przygotowanie do szczytu cyfrowego RE, który odbędzie się 29 września w Tallinnie.

Po zakończeniu rozmów przed godz. 10 przewidziane jest spotkanie premier Szydło i premiera Ratasa z mediami.

W trakcie majowych rozmów Beaty Szydło z premierami państw bałtyckich zgodzono się, że Unia Europejska powinna pozostać zjednoczona w negocjacjach dotyczących warunków Brexitu. Premier Szydło podkreślała znaczenie jednolitego rynku dla przyszłości UE.

Od lipca 2017 r., po raz pierwszy w historii, Estonia sprawuje prezydencję w Radzie UE. Priorytetami obecnej prezydencji są: otwarta i innowacyjna gospodarka europejska, bezpieczna i chroniona Europa, Europa cyfrowa i swobodny przepływ danych oraz zintegrowana i zrównoważona Europa. Priorytetami, do których estońska prezydencja przywiązuje szczególną wagę, są agenda cyfrowa i Partnerstwo Wschodnie.

Źródło: