Status Polaków w Wielkiej Brytanii

 

Współpraca dwustronna i kwestie związane ze statusem obywateli polskich w Wielkiej Brytanii były tematami czwartkowych rozmów Warszawie szefów MSZ: Polski Witolda Waszczykowskiego i Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona – poinformował w komunikacie resort spraw zagranicznych.

Rozmowy Johnsona i Waszczykowskiego odbyły się w ramach polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie z udziałem premierów obu państw Mateusza Morawieckiego i Theresy May.

Według komunikatu Witold Waszczykowski powiedział podczas spotkania, że Polskę i Wielką Brytanię łączy dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek współpraca polityczna i gospodarcza oraz mająca korzenie w tradycji obu państw wspólnota wartości takich jak "umiłowanie wolności, praw człowieka i demokracji"

Jak podkreślił "polsko-brytyjskie braterstwo broni" stanowi silny fundament strategicznego partnerstwa między naszymi państwami.

Zarówno Waszczykowski jak i Johnson podkreślili, że Polska i Wielka Brytania będą rozwijać partnerstwo w stosunkach dwustronnych oraz na forach organizacji międzynarodowych, w tym NATO i ONZ – podkreślono w komunikacie.

"Szczególne znaczenie będzie miała współpraca naszych państw w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której Wielka Brytania jest stałym członkiem, a Polska od przyszłego roku będzie przez dwa lata realizowała obowiązki niestałego członka" – stwierdzili Waszczykowski i Johnson.

Ministrowie – jak poinformowało MSZ – omówili także aktualne zagadnienia europejskie, silnie akcentując potrzebę i znaczenie kontynuacji bliskiej współpracy ze Zjednoczonym Królestwem także po jego wystąpieniu z UE. Potwierdzili również znaczenie sojuszniczej współpracy w umacnianiu relacji transatlantyckich, zwłaszcza w NATO.

"Jednym z głównych tematów rozmów były perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej na wszystkich szczeblach. Agenda rozmowy obejmowała także m.in. kwestie związane z statusem obywateli polskich zamieszkujących w Zjednoczonym Królestwie w kontekście wystąpienia z UE" – czytamy w komunikacie.

Pierwsza edycja polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych odbyła się w Londynie w listopadzie ubiegłego roku. Wielka Brytania – jak podkreśliło MSZ – odwołuje się niezwykle rzadko do takiej formuły współpracy. Konsultacje międzyrządowe są wyrazem polsko-brytyjskiego partnerstwa strategicznego.


Źródło: