Spotkanie premierów państw bałtyckich

 

Bezpieczeństwo, projekty infrastrukturalne, w tym Via Baltica oraz bieżące sprawy z unijnej agendy będą tematami wtorkowych rozmów premier Beaty Szydło z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii w Warszawie - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek podkreślił, że wizyta premierów: Litwy Sauliusa Skvernelisa, Łotwy Marisa Kucinskisa oraz Estonii Juri Ratasa odbędzie się na zaproszenie szefowej polskiego rządu.

"Spotkanie to będzie kontynuacją rozmów, jakie prowadziła premier Beata Szydło w maju tego roku w Tallinie, a które mają przyczynić się do umocnienia współpracy i budowania wspólnoty interesów nie tylko w regionie, ale także w ramach Unii Europejskiej" - wskazał.

Dodał, że w trakcie rozmów premierów państw bałtyckich omówione mają zostać sprawy z zakresu bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, również w kontekście ostatniej wizyty Sekretarza Generalnego NATO w Polsce oraz kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.

"Przywódcy skupią się także na wspólnie realizowanych projektach infrastrukturalnych Rail Baltica i Via Baltica, które mają udrożnić trakty komunikacyjne, a przez to przyczynić się do zacieśnienia współpracy gospodarczej w całym regionie" - dodał Bochenek.

Rzecznik rządu poinformował również, że w związku ze sprawowaniem przez Estonię prezydencji w UE, a także w kontekście zbliżającego się szczytu RE w Tallinie, który odbędzie się pod koniec września, wtorkowe spotkanie szefów rządów państw bałtyckich będzie okazją do wymiany spostrzeżeń nt. bieżących spraw z agendy europejskiej.

"Dla polskiego rządu ważną sprawą jest kwestia bezpieczeństwa, ze skuteczną polityka migracyjną w tle oraz debata nad propozycjami zmian w dyrektywnie dotyczącej pracowników delegowanych, czy przyszłego budżetu UE po 2020 r. " - zaznaczył Bochenek.

Jak poinformował oprócz spotkania plenarnego wszystkich premierów, przewidziane są również spotkania w formacie dwustronnym.

Źródło: