Każdy wyborca odda 3 lub 4 głosy

 

Tegoroczne wybory samorządowe to dla wyborców większości gmin możliwość do oddania 4 głosów: do rady gminy, do rady powiatu i do rady województwa, a także na wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Na każdej z otrzymanej w lokalu wyborczym karcie do głosowania można oddać tylko jeden głos. Dokładna informacja o sposobie głosowania znajduje się na dole każdej karty.W lokalu wyborczym, w którym każdy wyborca otrzyma 4 karty do głosowania, nazwiska kandydatów wydrukowane będą na tle: szarym (wybory do rady gminy), żółtym (wybory do rady powiatu), niebieskim (wybory do sejmików wojewódzkich) i różowym (wybory na wójta bądź burmistrza).

W miastach na prawach powiatu wybory samorządowe ograniczą się do 3 kart koloru białego z nazwiskami kandydatów na tle: szarym (wybory do rady miasta), niebieskim (wybory do sejmików wojewódzkich) i różowym (wybory na prezydenta miasta). Jedna karta do głosowania mniej to efekt braku wyborów do rad powiatu.

W Warszawie natomiast jako 4. kartę wyborcy otrzymają nazwiska kandydatów wydrukowane na tle żółtym (wybory do rady dzielnicy).Jak wynika z nowelizacji Kodeksu wyborczego, wybory do rady gminy do 20 tys. mieszkańców odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW). Wybory samorządowe do pozostałych są wielomandatowe i proporcjonalne.

kup artykuly platne