796 incydentów wyborczych

 

Jak wynika z podsumowań Komendy Głównej Policji, w weekend w całym kraju odnotowano 796 naruszeń ciszy wyborczej. Funkcjonariusze wskazują, że 75 z nich to przestępstwa przewidziane w kodeksie wyborczym i kodeksie karnym. Ponadto w czasie, kiedy odbywały się wybory samorządowe, dokonano 19 zatrzymań, w tym głównie osób nietrzeźwych.

– Weekend I tury wyborów samorządowych przebiegł spokojnie, bez większych zdarzeń. Funkcjonariusze w całym kraju mieli jednak sporo pracy, bo w sobotę i niedzielę odnotowali 796 zdarzeń związanych z wyborami – ocenia podkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Jak wskazuje, wśród przestępstw dominowały znieważanie członków komisji wyborczych, groźby karalne, wywieranie wpływu na sposób głosowania, przyjęcie korzyści majątkowej za głosowanie w określony sposób, fałszowanie dokumentów, kradzież i niszczenie mienia.

– W 389 wypadkach złamano przepisy kodeksu wykroczeń. To były przede wszystkim uszkodzenia lub usunięcia ogłoszeń wyborczych. W 317 przypadkach popełniono wykroczenia określone w kodeksie wyborczym. Znaczną ich część była agitacja wyborcza. Spośród 19 zatrzymanych, 15 odpowie za przestępstwa, a 4 osoby – za wykroczenia. Spora część zatrzymanych to przypadki osób nietrzeźwych, które udały się na głosowanie i np. ubliżały członkom komisji wyborczych – wskazuje podkom. Opas.

kup artykuly platne