5 zasad analityków rynku nieruchomości

 

Każdy właściciel mieszkania chciałby trafić na najemcę, który dba o mieszkanie, płaci czynsz w terminie, jest spokojny i kulturalny, a na dodatek zamierza wynajmować lokal długoterminowo. Jednak te życzenia nie zawsze staja się rzeczywistością. Na co warto zwrócić uwagę? Analitycy rynku nieruchomości WGN radzą, jak wynająć mieszkanie komfortowo i bezpiecznie.

1. Jasne i klarowne oczekiwania

Warto zacząć od tego już w trakcie pierwszego kontaktu z najemcą – rozmowy telefonicznej lub prezentacji mieszkania. Właściciel mieszkania powinien określić, jakie są jego oczekiwania w zakresie warunków wynajmu, wysokości kaucji, ilości osób w odniesieniu do tego, ile płaci czynsz, trzymania zwierząt bądź palenia papierosów.

2. Sprawdzenie rzetelności najemcy

Nie warto bać się rozmów o pieniądzach, które pozwolą zbadać sytuację finansową najemcy. Powinno się zapytać, kto płaci czynsz lub czy najemca pracuje na stałe. Właściciel mieszkania musi mieć komfort, że trafił na najemcę rzetelnego i wypłacalnego.

3. Ustalenie warunków wynajmu

Umowę o wynajem mieszkania powinno się zawierać na piśmie. Ma być ona zabezpieczeniem dla obu stron, które chcą wynająć mieszkanie i ustala zasady współpracy. Dlatego warto zawrzeć umowę o wynajem mieszkania dostosowaną do swoich potrzeb. Należy pamiętać, że nie może ona uwzględniać klauzul niedozwolonych wskazanych przez UOKiK.

4. Protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy to ważny dokument, który podpisuje się w momencie, kiedy najemca decyduje się wynająć mieszkanie i jest mu ono przekazywane. To opis stanu mieszkania, liczników mediów i – nierzadko – dokumentacja fotograficzna wyposażenia. To istotne, ponieważ właściciel mieszkania zwraca kaucję, jeśli po okresie wynajmu mieszkania nie ma żadnych zniszczeń.

5. Kaucja zwrotna

To kwota, którą właściciel mieszkania pobiera od najemcy w momencie przekazania mieszkania i zwraca w całości w ciągu 30 dni po okresie wynajmu mieszkania, jeśli lokal nie jest uszkodzony. Wysokość kaucji jest do ustalenia w zależności od standardu mieszkania i wyposażenia, najczęściej to dwukrotność czynszu. Nie może ona jednak być wyższa niż 12-krotność czynszu.

Źródło: 

kup artykuly platne