Polacy wydają coraz mniej 

 

530 zł przeznaczy w tym roku na wyprawkę szkolną dla jednego dziecka przeciętna polska rodzina – wynika z badania Barometr Providenta. Co ciekawe, to o 50 zł mniej niż w roku ubiegłym i aż o 150 zł mniej niż dwa lata temu. Zmiana ta w głównej mierze wynika z dofinansowywania podręczników dla dzieci szkół podstawowych.

W tym roku 40% Polaków wyda na wyprawkę szkolną do 500 zł. Co piąta osoba zmieści się w kwocie od 500 do 700 zł. Natomiast 14% opiekunów przeznaczy na wyprawkę powyżej 700 zł – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Dla wielu rodziców ułatwieniem jest to, że nie będą musieli kupować swoim dzieciom podręczników – duża część uczniów otrzyma je za darmo. Zaoszczędzone pieniądze będzie można wydać np. na lepsze przybory szkolne czy nowy plecak. Co cieszy, tylko 1% respondentów nie kupi swojemu dziecku wszystkiego, co będzie mu do szkoły potrzebne.

Skąd weźmiemy pieniądze na wyprawkę szkolną dla dziecka? –  2/3 badanych wskazuje, że będą one pochodziły ze środków bieżących. Część osób, tj. 34%, wesprze się dodatkowo pieniędzmi z programu Rodzina 500+. 28% respondentów sięgnie po oszczędności, natomiast 2% badanych będzie musiało zaciągnąć pożyczkę – informuje Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl