Takiego zdania jest ponad 70% Polaków

 

Jak wskazuje druga edycja raportu Krajowego Rejestru Długów, ponad 70% Polaków ocenia koszty życia jako wysokie lub bardzo wysokie. Jedynie co czwarta osoba ocenia koszty życia jako normalne, a 4% – jako niskie lub bardzo niskie. Zgodnie z wyliczeniami Kantar Millward Brown „Portfel statystycznego Polaka”, statystyczne gospodarstwo domowe w Polsce ma do zapłaty co miesiąc zobowiązania w wysokości 1572 zł. 3 lata temu wyliczenia te wskazywały na 976 zł, co oznacza wzrost w wysokości 61%.

Średnie comiesięczne zobowiązania, jakie ma statystyczne gospodarstwo domowe, to 514 zł opłaty za czynsz, 336 zł opłaty za energię cieplną, 193 zł opłaty za prąd, 116 zł opłaty za gaz, 102 zł opłaty za telefon, 108 zł opłaty za wodę, 83 zł opłaty za telewizję kablową lub satelitarną, 68 zł opłaty za internet i 52 zł opłaty za wywóz nieczystości. Jak ocenia ponad 70% Polaków, kwota ta – łącznie 1572 zł – zobowiązania oceniane jako duże lub bardzo duże.

Co ciekawe, za wysokie lub bardzo wysokie koszty życia w Polsce uznaje 65% mężczyzn i 77% kobiet. Najdotkliwiej comiesięczne zobowiązania odczuwają osoby z wykształceniem podstawowym (82 %), a także emeryci i renciści (8%). Po opłaceniu comiesięcznych zobowiązań statystyczne gospodarstwo domowe w portfelu ma do dyspozycji średnio 1679 zł. Co trzeci Polak uważa, że to suma wystarczająca na zakup jedzenia, ubrań, artykułów chemicznych i kosmetyków, a także rozrywki i oszczędności.

Źródło: 


kup artykuly platne