Tego szuka w pracy młode pokolenie

 

Ciekawe projekty, praca z ambitnymi menadżerami i poczucie sensu i celu – to kryteria, jakimi kierują się młodzi Polacy w wyborze pracodawcy. Jak się okazuje, zupełnie inny obraz oczekiwań kandydatów do pracy mają firmy. Zdaniem pracodawców tym, co dla najlepszych absolwentów liczy się najbardziej, są wysokie wynagrodzenie i prestiż firmy, w której mają pracować.

Aby rozwiąż wątpliwości, rodzące się w zakresie wzajemnych oczekiwań, 24 menadżerów stworzyło program mentoringowy EmpowerPL, w który zaangażowane zostały również The Boston Consulting Group oraz Federacja Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Do udziału w projekcie zgłosiło się 100 studentów, spośród których wybrano 24, reprezentujących najlepsze brytyjskie uczelnie: Oxford, Cambridge, Warwick i Imperial College London.

Jakie efekty udało się uzyskać? Jak ocenia doktorantka w instytucie inżynierii mechanicznej na Imperial College London Joanna Dawczyk, spotkania z mentorem pokazało jej, jak wiele ciekawych projektów realizowanych jest w Polsce.

– Bazując tylko na tym, co czytam w mediach – nawet tych specjalistycznych – nie miałam szansy dowiedzieć się jak ciekawe programy badawcze prowadzą firmy przemysłowe w Polsce. O tym opowiedział mi mój mentor – mówi Joanna Dawczyk.

– To był pilotaż tej inicjatywy, ale jej wartość i sukces przekroczyły nasze oczekiwania – ocenia menadżer programu mentoringowego Nina Suffczyńska-Hałabuz.

Źródło: