Może być otwarta w niedziele niehandlowe

 

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, sądy przyznają rację sklepom. Mocy prawnej nabrały pierwsze wyroki, które potwierdziły możliwości prowadzenia sprzedaży w dni wolne od handlu w placówkach „Żabki”.

– Do tej pory sądy zbadały merytorycznie 8 spraw franczyzobiorców „Żabki”, którym Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zarzuciła złamany zakaz handlu w niedziele. Wszystkie wygrali przedstawiciele sieci. Powoływali się oni na wyjątek przewidziany w ustawie zakazującej handlu, który umożliwia otwarcie w niedziele niehandlowe placówek pocztowych. Ich sklepy miały podpisane umowy z operatorami pocztowymi – komentuje gazeta.

Jak relacjonuje Dziennik Gazeta Prawna, wszystkie 8 przypadków zakończyło się uniewinnieniem franczyzobiorcy, umorzeniem postępowanie bądź odmową jego wszczęcia. Jak podaje sieć franczyzobiorców „Żabki”, w jednej ze spraw oddalono już nawet zażalenie inspektora PIP. Decyzja sądu przyznająca rację sklepom jest zatem prawomocna.

– Kolejne 2 postanowienia o umorzeniu uprawomocniły się, bo PIP ich nie zaskarżyła. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze kilkudziesięciu innych franczyzobiorców „Żabki”, którym zarzucono złamany zakaz handlu w niedziele – podsumowuje gazeta.

Źródło: 

kup artykuly platne