Służby apelują o rozwagę

 

Wraz z kolejną falą upałów spływają ostrzeżenia o konieczności przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. W dniach, kiedy temperatura przekroczy 30 stopni, należy unikać przebywania w pełnym słońcu. Ponadto każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

– Pamiętajmy, by wypoczywając nad akwenami wodnymi przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek. Od początku kwietnia utonęło już w Polsce 206 osób. Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Kąpmy się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – apeluje MSWiA.

Rozwagę zachować trzeba również podczas jazdy samochodem – podczas upałów koncentracja jest osłabiona. W zaparkowanym pojeździe pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt.

Źródło: