Święty Walenty i jego historia

 

14 lutego obchodzimy coroczne święto zakochanychwalentynki – których nazwa pochodzi od wspominanego w tym dniu w Kościele katolickim świętego Walentego. Z tego względu uznajemy, że jest on patronem ludzi zakochanych. Mało kto natomiast zdaje sobie sprawę, że przez wieki święty ten był orędownikiem ludzi opętanych, cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

Kult świętego Walentego, rzymskiego biskupa i męczennika, jako patrona miłości, związany jest z legendą pochodzącą z czasów panowania cesarza Klaudiusza Gockiego. Władca ten prowadził liczne wojny, które były tak krwawe, że nie znajdowały wielu zwolenników wśród legionistów. Ponieważ nie chcieli oni wstępować do wojska, cesarz zakazał zawierania zaręczyn i ślubów uznając, że powodem niechęci do walki jest opór wobec opuszczania swoich narzeczonych i żon. Biskup Walenty jednak wbrew dekretowi Cezara udzielał żołnierzom sekretnych ślubów. Został na tym przyłapany, co doprowadziło do jego uwięzienia i – finalnie – męczeńskiej śmierci.

Istnieje jednak jeszcze bardziej romantyczna wersja jego losów. Zgodnie z nią po tym, jak biskup został wtrącony do więzienia, zakochał się w niewidomej córce strażnika. Pod wpływem jego wielkiej miłości, kobieta odzyskała wzrok, a tuż przed egzekucją Walentego miała otrzymać od ukochanego list z podpisem „Od Twojego Walentego”. To właśnie z tego powodu podobnie podpisane anonimowe wyznania wysyłamy do dziś.

kup artykuly platne