Sinice przejęły polskie morze

 

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku, z powodu zakwitu sinic zamknięta jest większość kąpielisk na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej w województwie pomorskim – od Stogów w Gdańsku przez Sopot do Gdyni Śródmieścia. Kąpiel jest dozwolona w rejonie Wyspy Sobieszewskiej i w Gdyni Babich Dołach, w Świbnie, w Sobieszewie, na kąpielisku Orle, a także w Mikoszewie, Łebie, Jantarze, Mechelinkach, Rewie, Pucku, Helu, na cyplu Półwyspu Helskiego, Stegnie i Krynicy Morskiej.

Wchodzenie do wody zabronione jest także od strony morza na Półwyspie Helskim, od Juraty poprzez Jastarnię i Chałupy, także we Władysławowie, Jastrzębiej Górze, Chłapowie, Karwii, Dębkach i Białogórze.

Jak przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, z powodu zakwitu sinic w stopniu obfitym stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Niepodporządkowanie się zakazowi i kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może spowodować reakcje organizmu, takie jak wysypki na skórze czy zaczerwienienie spojówek. Osoby wchodzące do wody w razie jej połknięcia musza liczyć się również z wystąpieniem dolegliwości układu pokarmowego, jak biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło: