To reakcja na zagrożenia terrorystyczne

   • Szef MSWiA wystąpił z wnioskiem o wsparcie policjantów przez żandarmerię wojskową
  • Podwyższona czujność jest związana z ostatnimi zamachami terrorystycznymi
  • Decyzja nie ma związku z sytuacją przed sejmem i ulicznymi demonstracjami 

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wystąpił z wnioskiem do Beaty Szydło o wsparcie przez żandarmerię wojskową policjantów do 15 stycznia 2017 roku między innymi w patrolowaniu ulic, dworców i lotnisk. Premier podpisała już zarządzenie w tej sprawie.

Jak wynika z informacji podanej przez biuro prasowe policji, podwyższona czujność jest związana z ostatnimi zamachami terrorystycznymi, do których dochodziło na terenie Europy. Jak twierdzi minister Błaszczak, decyzja nie ma jednak związku z sytuacją przed sejmem i ulicznymi demonstracjami na terenie Warszawy. Odniósł się on tym samym do słów swojego zastępcy – Jarosława Zielińskiego, który właśnie protestami miał tłumaczyć dodatkową ochronę.

– Minister Zieliński przez cały dzień był w Senacie na posiedzeniu komisji, prezentował stanowisko MSWiA odnośnie ustawy dezubekizacyjnej, w związku z tym pewnie nie widział wniosku. Po tegorocznych zamachach w Nicei i Brukseli oraz po wczorajszych wydarzeniach w Berlinie, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa jest zintensyfikowanie działań prewencyjnych i zapobiegawczych polskich służb. Dlatego istotne byłoby wsparcie działań Policji przez Żandarmerię Wojskową. Polskie służby cały czas monitorują sytuację i analizują wszystkie informacje oraz sygnały. Jesteśmy przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa – zapewniał szef MSWiA.