Błaszczak zapowiada wsparcie dla baz USA

 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w programie „Gość Wiadomości” zapowiedział, że Polska jest gotowa wesprzeć powstanie słynnego „Fortu Trump”, czyli nowych miejsc stacjonowania armii USA w naszym kraju. Jak podkreślał minister rządu PiS, ich budowa poprawi nie tylko możliwości obronne Polski, ale również bezpieczeństwo międzynarodowe.

– Decyzja o utworzeniu stałych baz w Polsce będzie dobra dla Polski, ale będzie także dobra dla bezpieczeństwa międzynarodowego, dla wolności państw, które są dziś zagrożone agresją rosyjską – mówił Błaszczak.

W sprawie „Fortu Trump” powstała już specjalna grupa robocza, złożona z przedstawicieli rządu polskiego i USA. Do marca 2019 roku pracownicy Pentagonu mają stworzyć ocenę możliwości stałej obecności armii USA w naszym kraju.

Jak się okazuje się, Polska ma również płacić za powstanie baz USA. Jednak nie wiadomo jeszcze, w jakim procencie strona polska pokryje koszty ich budowy i funkcjonowania.

– Jesteśmy gotowi do udziału finansowego w budowie takiej bazy między innymi dlatego, że jest to infrastruktura, która będzie dotyczyć naszej obronności – dodawał szef MON Błaszczak.

Z informacji przekazywanych wcześniej przez MON wynikało, że wojsko USA przebywałoby w bazach na wchodzie naszego kraju. Ostateczne decyzje w tej sprawie jednak ciągle nie zapadły.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

kup artykuly platne