Poznaj zasady dobrej autoprezentacji

 

Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne w życiu prywatnym i zawodowym. Często to od niego zależy to, czy poznamy znajomych, dostaniemy nową pracę lub zdobędziemy klienta. Na co zwrócić uwagę poznając nową osobę, a czego unikać w tych pierwszych sekundach?

– Ludzki mózg lubi uproszczenia, dlatego na podstawie pierwszego wrażenia jesteśmy w stanie wywnioskować bardzo dużo informacji o osobie czy o danej sytuacji. Jeżeli nie potrafimy się na nim zaprezentować: niedbale podajemy dłoń, nie wiemy, co zrobić z rękami, mówimy trudnym niedbałym językiem, żujemy gumę lub nie utrzymujemy kontaktu wzrokowego, to nie dajemy powodu do zaufania nam. Dlaczego? Bo nie widzi on w nas eksperta w naszym fachu – mówi Marlena Momot z Autokreacji.

Na szczęście mamy częściowy wpływ na to, jakie pierwsze wrażenie wywieramy na innych.

–Zwykle na szkoleniach przytaczamy teorie Jana Stępniewskiego 4 x 20, która mówi że ważnych jest pierwszych 20 kroków, pierwszych 20 słów, 20 cm twarzy oraz pierwsze 20 sekund – wyjaśnia Alina Osowska z Autokreacji.

Czas, który określa pierwsze wrażenie jest dość umowny – każda teoria mówi coś innego. Jednak najważniejsze jest to, aby nie bagatelizować pierwszego wrażenia i jego wpływu na sytuacje biznesowe i prywatne.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl