Chcemy Koalicji Europejskiej?

 

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”, utworzenie jednej koalicji dla wszystkich partii opozycyjnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego popiera 39% ankietowanych Polaków, natomiast zjednoczenie opozycji w wyborach parlamentarnych – 37%. Zastąpienie Koalicji Europejskiej kilkoma mniejszymi koalicjami w wyborach do Parlamentu Europejskiego proponuje natomiast 23% Polaków, a w wyborach parlamentarnych – 22%.

21% respondentów uważa natomiast, że zjednoczenie opozycji w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie jest dobrym pomysłem. Za osobnym startem partii opozycyjnych w wyborach parlamentarnych opowiada się natomiast 25% badanych. 17% ankietowanych nie ma zdania w zakresie zjednoczenia wszystkich partii opozycyjnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podobne zdanie w odniesieniu do wyborów do Sejmu i Senatu podziela 16% Polaków.

Sondaż dowodzi, że przeciw zjednoczeniu partii opozycyjnych w wyborach parlamentarnych przemawia przywiązania wyborców do istniejących ugrupowań i głosowanie na idee jak najbardziej zgodne z własnymi poglądami, zaś w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego – znaczenie ma zwłaszcza stosunek do UE i perspektywa polexitu. Na takim założeniu bazuje Koalicja Europejska.

– Powołujemy Koalicję Europejską po to, żeby bronić Polski przed siłami antyeuropejskimi, przed tymi, którzy osłabiają, niszczą polską pozycję w UE – mówił podczas założycielskiej konferencji z udziałem SLD, PSL, Nowoczesnej i Zielonych lider PO Grzegorz Schetyna.

Jak wynika z sondażu, największym kryzysem wizerunkowym może być zjednoczenie partii opozycyjnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla PSL. Świadczy o tym chociażby krytyka jednego z członków partii opozycyjnej i lidera zespołu disco polo Bayer Full Sławomira Świerzyńskiego.

– Jeżeli śpiewamy Rotę, zamawiamy msze święte za ojczyznę i mamy iść ramię w ramię z partiami, które mówią, że trzeba wycofać religię ze szkół, zniszczyć Pana Boga, to mój honor nie pozwala mi brać udziału w takiej hucpie politycznej – komentował lider disco polo Sławomir Świerzyński w jednym z wywiadów.

kup artykuly platne