Sensacyjne znalezisko w Gdyni

   • W pobliżu lotniska wojskowego w Gdyni wydobyto dwie poniemieckie głowice bombotorped
  • Broń dotąd mogła być podziwiana wyłącznie na schematycznych rysunkach i fotografiach
  • Wydobyte głowice trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 

W ubiegłym tygodniu w pobliżu lotniska wojskowego w Babich Dołach, znajdującego się w Gdyni, wydobyto dwie poniemieckie głowice bombotorped, uznawanych za „cudowną broń” Hitlera. Swojego czasu miały one zadecydować o przebiegu II wojny światowej. Wydarzeniu 9 grudnia przewodziły Muzeum Marynarki Wojennej, Fundacja Na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki LATEBRA oraz uczestnicy programu „Poszukiwacze historii”. Przygotowania do wydobycia głowic trwały od września.

Na ślad „cudownej broni” natrafili złomiarze kilka lat temu. Ważącą 600 kilogramów broń była jednak zbyt ciężka, dlatego porzucili wykopalisko tam, gdzie je odnaleźli. W taki stanie odnalazł ją fascynat historii Remigiusz Pacer, który zgłosił odkrycie odpowiednim instytucjom.

Zdaniem ekspertów, znalezisko jest historyczne i stanowi ewenement na światową skalę. Dotąd mogło być podziwiane wyłącznie na schematycznych rysunkach i fotografiach z czasów zwalczania alianckich okrętów.

Wydobyte głowice trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Tym samym placówka stała się jedynym na świecie muzeum z takim eksponatem.