Umocnienie wobec euro

 

Złoty lekko się umocnił wobec euro po zapowiedzi zastąpienia na stanowisku premiera Beaty Szydło przez dotychczasowego wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zdaniem analityków zmiana na czele rządu nie powinna istotnie wpłynąć na rynki finansowe.

Ok. godz. 9 za euro trzeba było zapłacić 4,20 zł, za dolara zł 3,58 zł, za franka 3,59 zł, a za funta 4,83 zł.

Konrad Ryczko z DM BOŚ zwraca uwagę, że "poranny, piątkowy handel na rynku walutowym przynosi umocnienie złotego wobec euro i franka oraz podtrzymanie presji względem dolara oraz funta".

Analityk zaznaczył, że "pierwsza reakcja rynku jest raczej pozytywna – Morawiecki jest jednak człowiekiem z rynku, a sama zmiana tłumaczona jest również, przez obserwatorów, chęcią ocieplenia stosunków z Brukselą". "Z uwagi na realizację spodziewanego scenariusza trudno obecnie zakładać mocniejszą reakcję inwestorów na wczorajsze wydarzenia" - zaznaczył Ryczko.

Dodał, że "z rynkowego punktu widzenia trudno mówić o większej reakcji kursu na zmiany polityczne w kraju". "Na większości zestawień kursy znajdują się blisko punktów odniesienia, czekają na mocniejsze impulsy z rynku bazowego" - napisał.

Również zdaniem analityków z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao SA "zmiana na stanowisku Prezesa Rady Ministrów i spodziewana rekonstrukcja rządu nie powinny mieć kluczowego wpływu na bieżącą sytuację na krajowym rynku finansowym".

W ich opinii także spodziewana w piątek rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch nie przyniesie zmian w ocenie wiarygodności kredytowej (A-) oraz jej perspektywy (stabilna).

Źródło: