W planach likwidacje i zwolnienia pracowników

 

Jak poinformowało Tesco związki zawodowe NSZZ „Solidarność”, w planach grupy jest likwidacja 32 sklepów i zwolnienie 1300 pracowników. Jak wyjaśniają zarządzający, ma to związek z nierentownością sklepów i jest konieczne z uwagi na zmniejszanie kosztów operacyjnych i poprawę konkurencyjności.

– Stale analizujemy nasze placówki i podejmujemy odpowiednie decyzje, gdy nie widzimy możliwości poprawy rentowności sklepów. To decyzje trudne, ale niezbędne w sytuacji, gdy straty generowane przez te sklepy wpływają negatywnie na poziom zyskowności całej firmy w Polsce – wyjaśnił dyrektor zarządzający Tesco Polska Martin Behan.

Z wyników finansowych sklepów Tesco w 3. kwartale 2018 roku i okresu Bożego Narodzenia wynika, że wskaźnik sprzedaży spadł o 3% w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Jak zapewnia zarząd sklepów Tesco, pracownikom objętym zwolnieniami, a więc 1125 osób na stanowiskach podstawowych i 175 na stanowiskach nadzoru – zostanie udzielone odpowiednie wsparcie.

– Naszym priorytetem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla koleżanek i kolegów, których dotyczyć będzie ten proces. Gdzie tylko to możliwe, będziemy starali się zaoferować inne, alternatywne stanowiska osobom skłonnym do zmiany miejsca czy stanowiska pracy – zapewnił Behan.

Grupowe zwolnienia pracowników mają potrwać od 1 lutego do 31 marca 2019 roku.

– W ramach poprzedniej puli zwolnień Tesco planowało rozwiązać umowy z 2200 osobami. Dotychczas wypowiedzenia otrzymało ok. 700 osób z tej grupy. Do końca stycznia będą trwać dalsze zwolnienia w związku z poprzednio ogłoszonymi zamknięciami sklepów – skomentowała przewodnicząca NSZZ „Solidarność”w Tesco Elżbieta Jakubowska.

Sklepy Tesco, które zostaną zlikwidowane, to: Bochnia Proszowska, Bytom Tarnogórska, Częstochowa Sabinowska, Dąbrowa Tarnowska Sucharskiego, Grudziądz Wyspiańskiego, Kluczbork Byczyńska, Kłodawa Gorzowska 700-lecia, Kolbuszowa Tarnobrzeska, Łapy Sikorskiego, Łódź Natalii, Maków Mazowiecki Pułaskiego, Ostrów Wielkopolski Majorka, Parczew Harcerska, Piła Wyspiańskiego, Pleszew Sienkiewicza, Polkowice Młyńska, Rawa Mazowiecka Konstytucji, Rawicz Kamińskiego, Ropczyce Grunwaldzka, Rumia Wybickiego, Skarżysko Kamienna Piłsudskiego, Skarżysko Kamienna Spółdzielcza, Skoczów Fabryczna, Świebodzice Wałbrzyska, Tczew Armii Krajowej, Toruń Wapienna, Turek Konińska, Warszawa Fieldorfa 37, Warszawa Sosnkowskiego, Wodzisław Śląski 26 Marca, Zgierz Łódzka, Żabno Tarnowska.

kup artykuly platne