Polska odsłona światowej akcji

 

Jak wynika ze statystyk, już co trzeci Polak w wieku 40–59 lat ma problemy z nadciśnieniem tętniczym. Co gorsza, znaczny odsetek tych osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Na świecie liczba chorych szacowana jest na ponad miliard dorosłych. W samym 2017 roku wskutek powikłań związanych z wysokim ciśnieniem – chorób serca i udarów mózgu – zmarło 10,4 mln osób. Co gorsza, choroba dotyka coraz młodszych osób.

Problem z nadciśnieniem tętniczym krwi polega na tym, iż choroba jest podstępna i często nie daje objawów przez długi czas. W Polsce nieświadomych swojego nadciśnienia jest 30% osób po 50. roku życia. Jedyną metodą wykrycia zbyt wysokiego ciśnienia jest zatem wykonywanie regularnych pomiarów, do których – już po raz trzeci – zachęca globalna akcja „Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego” (ang. „May Measurement Month”).

– Trudność w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego polega na tym, że zazwyczaj przez długi czas nie daje ono żadnych niepokojących objawów. Tylko u części pacjentów pojawiają się np. bóle głowy i w klatce piersiowej, trudności ze snem, nudności czy zaburzenia widzenia. Z tego powodu choroba często pozostaje nieleczona – wyjaśnia współautorka raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2013–2017”dr n. med. Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska.

Akcja „Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego” jest skierowana zwłaszcza do osób pełnoletnich, które nie mierzyły ciśnienia tętniczego w czasie ubiegłego roku. Będzie prowadzona we wszystkich Centrach Medicover, Medi Partner i Medvit. Prowadzony pomiar ciśnienia krwi będzie uzupełniany o krótki wywiad w zakresie historii chorób układu krążenia oraz czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Dodatkowo pacjenci, których ciśnienie krwi będzie wskazywało na nadciśnienie tętnicze, mogą liczyć na pisemne zalecenia dotyczące diety lub stylu życia.

kup artykuly platne