5 tys. zatrzymanych dowodów rejestracyjnych

 

W dniu dzisiejszym po raz ostatni, 11. w tym roku, trwać będzie policyjna akcja Smog. Na drogach w całej Polsce funkcjonariusze przeprowadzają kontrolę jakości spalin i stan techniczny pojazdu. Wykorzystują do tego dymomierze – do mierzenia jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla – i analizatorów spalin – w silnikach Diesla i w silnikach benzynowych. Podobne kontrole mają odbywać się również w przyszłym roku – regularnie, raz w miesiącu.

– Od początku roku policjanci skontrolowali prawie 258 tys. pojazdów i zatrzymali prawie 5,5 tys. dowodów rejestracyjnych w ramach akcji Smog. Ponad 3.2 tys. z nich zatrzymano w związku z nadmierną ilością spalin, a ponad 2.2 tys. za inne naruszenia wymagań ochrony środowiska. W niektórych przypadkach kontrole zakończyły się mandatami – wylicza podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak przypomina policja, właściciel samochodu bez ważnych badań technicznych lub pojazdu, którego stan techniczny jest zły, może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Ponadto w przypadku naruszenia norm ochrony środowiska możliwe jest również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego bez możliwości ponownego uruchomienia silnika.

– Braku konsekwencji nie powoduje zniesiony od 1 października obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany fizycznie, ale w przypadku jego braku funkcjonariusze wpisują zatrzymanie dokumentu do systemu informatycznego – wyjaśnia podinsp. Kobryś.

kup artykuly platne