Akcja Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

   • Muzeum Historii Żydów Polskich Polin będzie rozdawać papierowe żonkile
  • To akcja mająca upamiętniać powstanie w getcie warszawskim
  • Organizatorzy zachęcają do włączenia się uczniów i nauczycieli olsztyńskich szkół 

Już po raz piąty Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje akcję mającą na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. Jak co roku, 19 kwietnia, kilkuset wolontariuszy przekaże mieszkańcom swoich miejscowości żółte żonkile.

– Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję – tłumaczy ambasador Muzuem Polin w Warszawie Joanna Mieszczańska. – Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Od kilku lat polskie szkoły, biblioteki oraz instytucje edukacyjne włączają się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. Również w tym roku Muzeum Polin zachęca do symbolicznego upamiętnia wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

– Zapraszamy uczniów i nauczycieli olsztyńskich szkół do włączenia się w akcję – dodaje Mieszczańska. – Na chętnych czekają szablony żonkili, które uczniowie mogą wykonać w trakcie lekcji wychowawczych lub historii. Dodatkowo nauczyciele otrzymają materiały edukacyjne – film i scenariusz lekcji .

Wszystkie informacje oraz szablony żonkili znajdują się na stornie Muzeum Polin.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd