Sprawdź, czy możesz jechać samochodem

   • Pierwsza „alkobudka” w Gdańsku stanęła na Przeróbce
  • Automat służy do bezpłatnego pobrania jednorazowych testów trzeźwości
  • Projekt został zaakceptowany przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia 

Pierwsza „alkobudka” w Gdańsku stanęła na Przeróbce, w sklepie przy ulicy Siennickiej 25 a. Automat do bezpłatnego pobrania jednorazowych testów trzeźwości udostępniony został przed długim weekendem majowym.

Wyniki badania pn. „Wzorce konsumpcji alkoholu” zrealizowanego w Gdańsku wskazują, że 8,2% badanych było świadkami kierowania pojazdem mechanicznym po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Ponad 1% badanych przyznało również, że prowadzili pojazd po spożyciu alkoholu.

Aby zapobiec sytuacjom tego typu, miasto Gdańsk wyszło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i z inicjatywy Rady Dzielnicy Przeróbka udostępniło możliwość bezpłatnej kontroli trzeźwości. Realizacji zakupu podjęło się Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, projekt został zaakceptowany przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska.

 –Będzie to pierwsza inicjatywa tego typu w Gdańsku – mówi Adam Landowski, dyrektor GCPU. – Instalacja automatu zwiększy możliwość bezpłatnych kontroli trzeźwości, które do tej pory możliwe były tylko na komisariacie policji. Dodatkowym atutem alkotestów jest możliwość pobrania ich w godzinach pracy sklepu oraz przeprowadzenie testu o dowolnej porze dnia lub nocy.

 

Co ważne, alkotesty są bezpłatne. Można je uzyskać po wrzuceniu specjalnego żetonu do maszyny. Żetony będą dostępne nieodpłatnie u sprzedawcy w sklepie, w którym znajdować się będzie automat.

Statystyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wskazują, że większość zdarzeń drogowych z udziałem osób pod działaniem alkoholu miała miejsce w soboty (20,7%) i niedziele (17,9%), z kulminacyjnym momentem pomiędzy godziną 16 a 22. Koniec tygodnia zwykle jest czasem, który sprzyja spotkaniom towarzyskim oraz imprezom, na których spożywany jest alkohol.

Warto zauważyć, że najczęściej wybieranym przez gdańszczan trunkiem jest piwo. Jak wskazują badania, w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie 72% badanych sięgnęło po ten rodzaj alkoholu, 67,3% wino lub szampana, natomiast 58,8% wódkę lub inny napój spirytusowy. 13% badanych zadeklarowało, że w tym okresie nie sięgnęło po żaden rodzaj alkoholu.

– Bardzo łatwo ulec mylnemu przekonaniu, że po tzw. „dwóch piwach” można prowadzić auto. Dla przykładu możemy posłużyć się symulacją, przy wykorzystaniu „alkoholowego liczydełka” dostępnego na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Po spożyciu dwóch kufli piwa o zawartości 5% alkoholu, mężczyzna o wadze 80 kg będzie miał ok. 0,71‰ alkoholu we krwi. Po dwóch godzinach stężenie to będzie wynosiło ok. 0,41‰. Choć mogłoby się wydawać, że to „tylko dwa piwa”, a dwie godziny to wystarczająco, by w subiektywnym przekonaniu poczuć się dobrze, kierowca może stanowić zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego – mówi Adam Landowski.

Automat zostanie przekazany pod opiekę Rady Dzielnicy Przeróbka.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd