23 września przypada kolejna niedziela niehandlowa

 

W zbliżającą się niedzielę, 23 września, przypada niedziela niehandlowa. W związku z tym zamknięte będzie większość placówek handlowych, sklepów spożywczych i centrów handlowych.

Zamknięcie lokali to skutek wejścia w życie ustawy ograniczającej handel w niedziele. Obowiązuje ona od 1 marca. Od tego czasu handel dozwolony jest wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

W ustawie przewidziano 32 wyjątki, w których zakaz spod tego zakazu handlu w niedzielę nie obowiązuje. Należą do nich m.in. w piekarnie, lodziarnie, cukiernie, kwiaciarnie, stacje paliw płynnych, sklepy z pamiątkami, kioski z prasą i biletami komunikacji miejskiej, a także poczty, placówki handlujące wyrobami tytoniowymi oraz kuponami gier losowych i zakładów. W razie potrzeby zakupy można robić również na dworcach, lotniskach, portach i przystaniach, w strefach wolnocłowych i środkach komunikacji miejskiej.

Pozostałe placówki muszą być zamknięte, chyba że sprzedaż prowadził będzie właściciel we własnym imieniu i na własny rachunek.

Przestrzeganie zakazu handlu w niedzielę kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy. Zgłoszenia dot. łamania ograniczeń niedzieli niehandlowej przyjmuje telefonicznie i w terenie. Nielegalna sprzedaż zagrożona jest karą grzywny od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a nawet karą ograniczenia wolności, przy uporczywym przekraczaniu prawa.

Źródło: