W planach 331 tysięcy osób

   • Rusza II etap przygotowań do obniżenia wieku emerytalnego
  • 595 doradców emerytalnych w placówkach ZUS czeka na przyszłych emerytów
  • Według szacunków, w IV kwartale uprawnienia emerytalne uzyska 331 tys. osób 

Od 1 października kobiety uzyskają prawo do emerytury od 60. roku życia, a mężczyźni – od 65. Według szacunków, w IV kwartale uprawnienia emerytalne uzyska 331 tys. osób.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała w poniedziałek, iż ma nadzieję, że doradcy będą oblegani przez osoby, które chcą zdecydować czy przejść na emeryturę od 1 października, czy też przełożyć tę decyzję na później. Minister przypominała, że wiek emerytalny oznacza prawo do emerytury, a nie obowiązek przejścia na nią.

– Najważniejsze, żeby te osoby otrzymały sprawną, kompetentną, kompleksową, prawdziwą i wiarygodną informację – powiedziała.

Według niej, prawie 600 doradców gwarantuje taką informację.

Podkreśliła, że mają oni do dyspozycji zaawansowany kalkulator emerytalny, który pozwala każdemu ubezpieczonemu dokładnie prześledzić, co dzieje się z jego emeryturą z każdym miesiącem pracy powyżej wieku uprawniającego do emerytury. Z prostego kalkulatora można też skorzystać na stronie internetowej ZUS.

Rafalska zaznaczyła, że nie wszystkie osoby skorzystają z uprawnień emerytalnych. Zapewniła jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ma środki na to, by wypłacić świadczenia wszystkim uprawnionym.

Wnioski emerytalne wynikające z obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać 30 dni wcześniej – od 1 września.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl