Rekord to 20 mln zł nadpłaty składek

 

Przedsiębiorcy otrzymują właśnie rozliczenia zeszłorocznych wpłat składek ZUS. Dokumenty wskazujące na niedopłatę na sumę łączną 14 mld zł wysłano do 520 tys. firm. Nadpłatę składek zanotował ponad milion przedsiębiorców, którzy z ZUS mogą odzyskać w sumie 2,5 mld zł.

– Zależy nam na tym, aby zainteresować osoby prowadzące biznes stanem ich rozliczeń z ZUS, tak by mogły porównać swoje dokumenty finansowe z informacją z naszej strony. Przedsiębiorca sam musi podjąć decyzję, jak rozwiązać sprawę swojego zadłużenia lub nadpłaty. My przedstawiamy informację i możliwe rozwiązania, ale decyzja należy do płatnika. Rekord należy do przedsiębiorcy działającego w branży górniczej, który ma ponad 20 mln zł nadpłaty. Jeżeli weźmiemy pod uwagę skalę przedsiębiorstwa, to przy najbliższej płatności może tę nadpłatę zniwelować – mówi wicedyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS w Warszawie Anna Staszyńska

Jakie są źródła nadpłaty składek ZUS? Najczęściej jest to wcześniejsze odprowadzenie składek od wynagrodzeń wypłacanych w grudniu, by zamknąć rok obrachunkowy. W takim przypadku nadpłata zniknie samoistnie już na początku roku. Inna przyczyna to korekta deklaracji ZUS, gdy wynagrodzenia pracownicze przekraczają limit 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tej kwoty nie potrąca się składek ZUS na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Niezależnie od powodu nadpłaty składek, firmy powinny zweryfikować aktualny stan rozliczeń z ZUS na Platformie Usług Elektronicznych, czyli e-urzędu ZUS. Informacja, która do nich dociera, powiadamia bowiem o stanie konta na koniec grudnia 2018 roku.

– Decyzja w zakresie zwrotu nadpłaconych składek zawsze należy do osoby prowadzącej działalność gospodarczą, ale warto przy tym wziąć pod uwagę wysokość nadpłaty. Jeśli przedsiębiorca ma bardzo wysoką nadpłatę, powinien rozważyć złożenie wniosku o zwrot tych pieniędzy i wykorzystanie ich w inny sposób – podpowiada wicedyrektor Staszyńska.

kup artykuly platne