Wzrost WIG 20 w europejskiej czołówce

   • Poniedziałkowa sesja WIG 20 była w europejskiej czołówce indeksów
  • Przy zamknięciu zanotował on 3,48% zysku
  • Liderami zwyżek były firmy surowcowe – PKN Orlen i KGHM 

Poniedziałkowa sesja WIG 20 była w czołówce zwyżkujących indeksów w Europie. Przy zamknięciu wyniósł on 1.845,66 pkt, co dało 3,48% zysku i ograniczyło spadek liczony od początku roku do 0,8%. Ostatnio tak wysokie notowania udało się osiągnąć w sierpniu. Wzrosty zaobserwowano w zakresie niemal wszystkich dużych spółek funkcjonujących na Giełdzie Papierów Wartościowych. Liderami zwyżek były firmy surowcowe – PKN Orlen i KGHM. Wycena tego ostatniego podniosła się o 5,8%, co dało najwyższy poziom od listopada2015 roku.

Niekwestionowanym zwycięzcą notowań był jednak PKN Orlen. Zanotował wzrost w wysokości 6,2%, niespotykany od sierpnia ubiegłego roku. Jak poinformowali przedstawiciele spółki, jest to wynik utrzymania w listopadzie modelowej marży rafineryjnej z poprzedniego miesiąca. Wynosi ona 6,2 USD na baryłce.

Łączna kwota obrotów akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych dała kwotę 795 mln złotych. W samym WIG 20 odnotowano natomiast obrót na poziomie 609 mln złotych.

Indeksy szeroki WIG i mWIG 40 również odnotowały zwyżki. Ten ostatni, wzrastając o 0,98%, ustanowił rekordową zwyżkę od 2007 roku.