Porąbka. Karty ICE dla dzieci

Z inicjatywy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, ratowników medycznych Andrzeja Błasiaka, Michała Szlagora oraz władz Gminy Porąbka, dzieci z klas I, IV-VI przeszli Specjalistyczny Kurs z Pierwszej Pomocy.

 

– Jest to już kolejna tego typu akcja w minie. Bardzo się cieszymy, że Ratownicy Medyczni mimo swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, znajdują czas na przeprowadzenie kursu dla dzieci. W tym roku po raz pierwszy zostaną przeszkoleni również rodzice – podkreśla zastępca wójta Paweł Zemanek.

 

W dniu 20 lutego 2017r. Ratownicy Medyczni przeprowadzili specjalistyczny Kurs w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Porąbce. Kurs odbył się w czterech klasach, przeszkolonych zostało ponad 110 dzieciaków z Porąbki. W najbliższym czasie Ratownicy przeprowadzą również kurs dla dzieci i ich rodziców z Bujakowa, Czańca oraz Kobiernic. Łącznie zostanie przeszkolonych 430 dzieci oraz ich rodzice.

 

Zastępca Zemanek, który również uczestniczył w kursie, wręczył dzieciom karty ICE (In Case of Emergency) – „w nagłym wypadku”. Dzięki niej służby ratownicze w razie zdarzenia losowego szybko uzyskają cenne informacje o poszkodowanej osobie.

 

Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych. Zawiera ona imię i nazwisko właściciela, choroby, uczulenia, grupę krwi oraz numer telefonu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Powinna ona umieć udzielić informacji o stanie zdrowia właściciela karty.

 

– Dzięki tym informacjom służby ratownicze będą mogły szybko pomóc poszkodowanej osobie – podkreśla zastępca wójta.