3nd European Laryngological Live Surgery Broadcast 2017

 

Miasto Poznań po raz drugi jest współorganizatorem wideokonferencji adresowanej do środowiska lekarzy chirurgów z całego świata. Każdy z 10 ośrodków laryngologicznych w Europie zaprezentuje do 3 operacji, które transmitowane będą w internecie.

13 grudnia w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) oraz w siedzibach 10 czołowych ośrodków laryngologicznych w Europie (Poznań, Essen, Leiden, Marsylia, Luxemburg, Genua, Giessen, Cagliari, Barcelona – 2 ośrodki) przeprowadzone zostaną multisesje videokonferencyjne ze wszystkimi uczestniczącymi ośrodkami wraz z jednoczesną transmisją do internetu operacji chirurgicznych. Każdy z wymienionych ośrodków przedstawi 2-3 operacje na żywo. Centralne studio tego wydarzenia będzie zainstalowane w siedzibie PCSS w Poznaniu.

W forum medycznym, podobnie jak w ubiegłym roku, udział weźmie czterech moderatorów – profesorów z różnych krajów europejskich, którzy na bieżąco będą koordynować przekaz operacji. Ponadto w sesji uczestniczyli będą lekarze i studenci medycyny.

– Ta unikalna forma nauczania umożliwia lekarzom i studentom na obserwację na żywo nowoczesnego postępowania chirurgicznego ze wszystkimi istotnymi detalami. Cieszę się, że Poznań jest gospodarzem tak prestiżowego wydarzenia. Poznańscy lekarze mają wiedzę i umiejętności są na światowym poziomie – trzeba się tym chwalić. I przy okazji promować nasze miasto – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Wideokonferencja pozwoli na wymianę doświadczeń, zadawanie pytań i dzielenie się spostrzeżeniami w gronie najbardziej znamienitych lekarzy laryngologów z całej Europy. Wydarzenie służy również nawiązaniu kontaktów Poznania z innymi ośrodkami zagranicznymi w celu doskonalenia możliwości rozwoju i współpracy. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii przekazu, obraz odbierany będzie na całym świecie. Platforma technologiczna umożliwiająca realizację wydarzenia została stworzona przez poznańską firmę medVC.eu sp. z o.o.

–Ważnym atutem przedsięwzięcia jest popularyzacja powstałych w Poznaniu najnowszych osiągnięć technologii informatycznych w medycynie. Możemy być dumni z pozycji Poznania, jako ważnego ośrodka branży medycznej i kluczowego ośrodka rozwoju technologii telemedycznych na świecie – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, odpowiedzialny za działania Miasta na rzecz promocji zdrowia i za rozwój miejskich jednostek opieki zdrowotnej.

Katedra i Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej

Pierwsza edycja tego internetowego projektu miała miejsce w 2015 r. i dotarła do najdalszych zakątków świata. Sygnały odbioru sesji docierały do Poznania z Nowej Zelandii, Australii. Korei Południowej, Kolumbii, Meksyku, Argentyny, RPA, Libanu oraz ze wszystkich krajów europejskich.

Wydarzenie można będzie obejrzeć na żywo dziś na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd