Poznań. Program „Najem z dojściem do własności”

Od 1 marca do 14 kwietnia będzie można zapisywać się na mieszkania w realizowanym przez PTBS programie „Najem z dojściem do własności”. Do końca przyszłego roku w tym systemie oddanych zostanie do użytku niemal 300 mieszkań, powstających przy ul. Koszalińskiej na Strzeszynie.

Po zeszłorocznym sukcesie pilotażowego programu „Najem z dojściem do własności”, w ramach którego powstało 20 mieszkań, PTBS zdecydowało się na jego kontynuację. Gotowe do umeblowania i zamieszkania mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe, o powierzchni od ok. 30 do ok. 67 metrów kwadratowych, powstaną na osiedlu w zabudowie wielorodzinnej w obrębie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych. Docelowo na Strzeszynie ma powstać nawet 1100 takich mieszkań. Do końca przyszłego roku wybudowanych zostanie 357 lokali.

69 mieszkań zostanie przeznaczonych na najem w klasycznym systemie TBS. Pozostałe 288 będzie dostępnych w programie „Najem z dojściem do własności”.

 

– Budowa lokali z opcją dojścia do własności to jedno z nowych rozwiązań naszej polityki mieszkaniowej, które mają pomóc sprostać potrzebom lokalowym mieszkańców Poznania. Takich ofert na naszym rynku jeszcze nie było – przekonuje zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski.

Program „Najem z dojściem do własności” skierowany jest do osób średnio zarabiających, które wiążą swoją przyszłość z Poznaniem, jednak ze względu na swoją sytuację ekonomiczną mają trudność z pozyskaniem mieszkania na wolnym rynku.

Osoby, które podpiszą umowę z PTBS, będą musiały uiścić wpłatę partycypacyjną w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania. Pozostała część kosztów będą spłacały w ramach czynszu najmu. Czynsz, z którego 3/4 przeznaczone jest na spłatę zaciągniętego przez PTBS kredytu, wyniesie około 17 złotych za metr kwadratowy. Mieszkanie można wykupić w okresie od 5 do 25 lat od momentu podpisania umowy najmu, spłacając wówczas pozostałą część wartości mieszkania wraz z udziałem w gruncie.

 

W przypadku kawalerki wpłata partycypacyjna wyniesie ok. 42 tys. złotych. Jeśli umowa będzie podpisana na mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 50 metrów kwadratowych – za wejście do programu trzeba będzie zapłacić ok. 60 tys. złotych, zaś w przypadku trzypokojowego mieszkania o powierzchni 65 metrów kwadratowych – ok. 78 tys. złotych.

O własne „M” w nowym programie PTBS może ubiegać się każdy. Musi jednak spełnić kilka warunków.

– Program skierowany jest do wszystkich osób wiążących swoją przyszłość z Poznaniem. Osoby ubiegające się o przydział mieszkania muszą spełniać kryteria dochodowe, określone w regulaminie i rozliczać podatek dochodowy w Poznaniu. Nie mogą również posiadać innego mieszkania własnościowego – wyjaśnia Andrzej Konieczny, prezes PTBS.

O kolejności wpisu na listę uczestników decyduje przyznana punktacja m.in. za liczbę dzieci w rodzinie czy rozliczenie podatku dochodowego za 2016 rok w Poznaniu. Dodatkowo pierwszeństwo otrzymają osoby, które do tej pory zajmowały lokal miejski bądź znajdują się na liście osób oczekujących na taki lokal. Warunkiem jest rezygnacja z obecnie zajmowanego mieszkania.