Poznań. Wizje Arsenału

Sposób działania, profil wystawienniczy i potencjał najważniejszych światowych galerii i muzeów zajmujących się sztuką współczesną charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem. Prócz organizowanych wystaw, akcenty bywają w nich położone na edukację, kolekcjonowanie, archiwizowanie czy też produkcję lub badanie działań artystycznych.

Zmiana na stanowisku dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał i idące za tym transformacje linii programowej dają nadzieję na powrót do pierwszej ligi instytucji zajmujących się sztuką współczesną. Celem dyskusji „Wizje Arsenału” staje się więc konfrontacja różnych stanowisk, opinii i pomysłów na temat przyszłości tej instytucji, a także roli i miejsca galerii na kulturalnej mapie miasta.

Tytułowa „miejskość” galerii prowokuje zresztą pytania, odnoszące się do relacji z miastem, lokalnością programu i kolekcji, a także współpracy z miejscową uczelnią artystyczną i społecznością. Dyskusja da również okazję do postawienia kwestii fundamentalnych, dotyczących potrzeby powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w stolicy Wielkopolski. 

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali: Mikołaj Iwański, Iza Kowalczyk, Karolina Sikorska. Dyskusję będzie moderował Witold Kanicki.

Pierwsze spotkanie – dyskusja młodych artystów i krytyków odbędzie się 8.04.2017 o godz. 19.00. Udział wezmą Kuba Bąk, Zofia Kuligowska, Witek Orski.