Ma być uroczystym świętem narodowym

 

Jak wynika z projektu ustawy złożonego w poniedziałek do Sejmu przez posłów PiS, obóz rządzący planuje wprowadzenie z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości uroczystego święta narodowego. Jak zakłada złożona propozycja, 12 listopada 2018 roku miałby być dniem wolnym od pracy.

– W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – zakłada projekt.

Jak argumentują autorzy projektu, uczczenie 12 listopada jako święta narodowego jest uzasadnione traktowaniem przez Polaków Święta Niepodległości jako jednego z najważniejszych świąt państwowych.

– Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej – argumentują posłowie PiS w projekcie.

Jak zauważyli autorzy projektu, 11 listopada przypada w niedzielę i jako jedno ze świąt państwowych powinien być dniem wolnym od pracy. Projektem Sejm zajął się we wtorek. Został on przyjęty głosami 233 posłów. 105 posłów było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

 

kup artykuly platne