Zmiany w prawie dobre dla każdego?

 

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym podpisaniu ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z jej treścią, bezpłatna pomoc prawna będzie dostępna dla wszystkich. Do tej pory z bezpłatnej pomocy prawnej mogli skorzystać tylko bezrobotni, emeryci, renciści czy niepełnosprawni. Znowelizowana ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej rozszerza krąg, obejmując bezpłatną pomocą prawną wszystkich, których nie stać na adwokata lub usługę prawnika.

Jedynym warunkiem skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej jest złożenie oświadczenia, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Bezpłatna pomoc świadczona będzie organizowana w punktach przez starostwa powiatowe, a prowadzonych przez adwokatów, radców prawnych i organizacje pozarządowe.

Nowość to nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, w którego ramach profesjonalni doradcy pomogą potrzebującym w rozwiązaniu problemów z mieszkaniem, zadłużeniem lub w zakresie świadczeń społecznych.

Źródło: