Wyroki sądów są niewykonalne

 


  • Sądy coraz częściej wydają wyroki skazujące za znęcanie się nad zwierzętami

  • By odebrać zwierzę skazanym, musi zostać orzeczony przepadek na rzecz Skarbu Państwa

  • Prokuratura ma specjalne wytyczne, które zobowiązują do zdecydowanych reakcji

Sądy coraz częściej wydają wyroki skazujące za znęcanie się nad zwierzętami. Jednak by zwierzę zostało odebrane skazanym, sąd musi orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli tego nie zrobi lub wskaże błędny podmiot, do którego ma trafić zwierzę (jak choćby schronisko), musi ono wrócić do oprawców.

– Przepadek orzeka się na rzecz Skarbu Państwa. Dzięki temu objęte przepadkiem zwierzęta przechodzą na własność Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się wyroku. To bardzo ważne, by sądy nie popełniały takich błędów. Cierpią na tym pokrzywdzone zwierzęta. Błąd naprawić można jedynie korzystając z kasacji. Niestety, na rozstrzygnięcie Sądy Najwyższego czeka się kilka miesięcy – mówi rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

W Prokuraturze Krajowej istnieją specjalne wytyczne, które zobowiązują do szybkich i zdecydowanych reakcji na każde zawiadomienie o bezmyślnym krzywdzeniu zwierząt domowych i dzikich. Działa w nich również koordynator, który współpracuje z organizacjami broniącymi praw zwierząt.

– Śledczy mają obowiązek zwiększyć nadzór nad postępowaniami w sprawie znęcania się nad zwierzętami prowadzonymi przez policję, wnosić o surowe kary dla oprawców, żądać nawiązek na rzecz fundacji zajmujących się ochroną zwierząt czy wnosić o orzeczenie zakazu posiadania zwierzęcia – wyjaśnia zastępca prokuratora krajowego i autor wytycznych Krzysztof Sierak.

kup artykuly platne